Aküden Aküye Bağlantı Nasıl Yapılır?

Günümüz teknolojilerinin çare bulamadığı sorunlardan birisi akü sorunudur. Akü birçok nedene bağlı olarak bitebilir. Araçta farların ya da müzik sisteminin açık unutulması, araç içi lambaların açık unutulması, eskiyen aküler bitebilir ve hiç olmadık bir anda karşısına çıkar araç sahiplerinin karşısına bu sorun.

Akü bittiği zaman elektrik aksamı çalışmaz ve marş basmaz. Bu nedenden araç çalıştırılamaz. İki alternatif vardır. Birincisi aracı yokuş aşağı yitmek ve vurdurarak çalıştırmak. Bu yöntem aracın marş sistemine zarar verir. İkinci seçenek ise aküler arası bağlantı yaparak takviye ile çalıştırmak. İkincisi kolay ve zararsız yöntemdir. Peki, aküden aküye bağlantı nasıl yapılır?

Araçlarda biten aküler için en iyi çalıştırma yöntemi aküden aküye bağlantı yöntemidir. Aküden aküye bağlantı için öncelikle bağlantı kablosu gerekir. Bağlantı kablosunun aküye aynı noktalardan bağlanması gerekir.

Artı kutuplar ile eksi kutuplar birbirini aynı kablo ile bağlanmalıdır. Kutupların ayrı bağlanması durumunda aküler zarar görür. Onun için akülerin birbiri ile aynı kutuplara bağlanması gerekir. Aküsü sağlam olan araç çalıştırılır. Aküsü biten araç bir iki dakika bekletilerek çalıştırılır. Aküsü biten araç çalışınca kablolar çekilir. Aküsü biten araç bir süre çalıştırılmalıdır.

Bu sayede akü şarj olur. Eğer bu şekilde de araç çalışmaz ise bir kaç sefer tekrar edilmelidir. Aküden aküye bağlantı yapılması kolay bir işlemdir fakat dikkatli yapılması gerekir. Bu sayede araç kolayca çalıştırılabilir. Bağlantı yapılan ve aküsü bitmiş olan araç en az 10 dakika kadar çalıştırılmalıdır. Bu sayede biraz şarj olabilir. Araçların bir anda nükseden sorunlarından birisi olan akü bitmesi sorununa karşı araçta mutlaka takviye kablosu bulundurulmalıdır. Akü takviyesi için takviye kablosu mutlaka bulunmalıdır.

 

Kaynak: www.muhendisbeyinler.net

 

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright , Her hakkı saklidır. firmaburda.com | 2019

Iyzico