Dizel Araçlarda Motor Arızaları

Motor tipine ve kullandıkları yakıt cinsine göre araçlar dizel ve benzinli olarak ayrılırlar. Dizel aracın benzinli araçtan en temel farkı kendisine özgü bir şekilde ateşleme sistemine sahip olmasıdır.

Dizel motor oksijen içeren bir gaz tarafından sıkıştırılır, böylece yüksek basınç ve sıcaklığa ulaştığı için yakıt alev alarak patlar, bu sayede motor çalışmış olur. Benzinli motorlarda motor verimi %20 olarak bilinirken, dizel motorda bu oran %40’ın üzerine çıkar. Bu özellik sayesinde ise aynı miktar yakıtla yola çıkıldığında, benzinli araca göre dizel araçla daha fazla yol gitmiş oluruz.

Dizel motor parçaları şunlardır: Yakıt deposu, yakıt filtresi, yakıt pompası, yakıt enjeksiyon pompası, boru ve rekorlar, hava filtresi, ısıtma bujileri, enjektörler, yakıt göstergesi.

Dizel aracın bakımı daha zordur, bu yüzden dizel araçlarda motor arızaları kesinlikle ihmal edilmemelidir. Dizel motorda yanma kuvvetli olduğu için çekiş de fazla olur, ara hızlanmalar daha iyi gerçekleşir; fakat malzemesi daha ağır ve dayanıklı olan dizel motorun metal ağırlığı fazla olduğu için fazla devir yapamaz, çabuk kesilirler. Pistonları 4000 devirden daha hızlı çeviremezler. Dizel motorlarda yüksek basınçlı yanmadan dolayı motor parçaları motorun maliyetini artırır. Bakımının sık sık yapılması gerekir.

Dizel motorlarda yakıt sistemi hava yapabilir. Bunun sebeplerini şöyle sıralayabiliriz: Depoda yakıt kalmaması, borularda çatlak veya kaçak olması, yakıt filtrelerinin değiştirilmemesi.

Dizel araçlarda diğer motor arızaları ve nedenleri şunlardır:

  • Gücünün düşük olması (Gaz kolu bağlantıları ayarsız, kirli hava filtresi, kirli yakıt filtresi, kirli yakıt transfer pompa süzgeci, bozuk supap ayarları…)
  • Yağ sarfiyatının olması (Rodaj süresi tamamlanmamış, uzun süre rölanti de çalıştırılmış, yağ seviyesi düşük veya yüksek, aşınmış supap ayarları…)
  • Yağ basıncının düşük olması (Düşük yağ seviyesi, bozuk yağ müşiri, arızalı yağ pompası…)
  • Motorun hararet yapması (Düşük radyatör su seviyesi, tıkalı radyatör, gevşek vantilatör kayışları, arızalı su pompası, kaçıran debriyaj…)
  • Yakıt sarfiyatının artması(Hatalı supap ayarları, hatalı yakıt pompası ayarları, hatalı enjektör ayarları…)

Dizel araç kullanırken dikkat etmemiz gerekenler şunlardır:

  • Motoru çalıştırmadan önce kontağı yarım çevirmeli, uyarı ışıklarının sönmesini beklemeliyiz.
  • Kaliteli yakıt kullanmaya özen göstermeliyiz.
  • Aracımızın bakımını ihmal etmemeli, bakımını düzenli yaptırmalıyız.

 

Kaynak: http://www.muhendisbeyinler.net/

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright , Her hakkı saklidır. firmaburda.com | 2019

Iyzico