Sürücüsüz Otomobil Nedir

İlk olarak otonom araç nedir sorusu aklımıza geliyor?

Otonom Araç (self-driving car): İnsan desteği olmadan çevresini algılayan ve navigasyon ve yönlendirme yeteneğine sahip bir araçlara verilen addır. Araçların çalışma ve algoritma sistemlerine ufaktan değinecek olursak; otonom araçlar radar Lidar, GPS, odometri ve bilgisayar sistemlerini kullanarak çevreyi algılar. Gelişmiş kontrol sistemleri, uygun gezinme yollarını yanı sıra engelleri ve ilgili tabela tanımlamak için duyusal bilgiyi yorumlayan algoritmalara sahiptirler. Sürücüsüz  arabalar çok yolun, farklı arabalar ayırt etmek duyusal verileri analiz yeteneğine sahip kontrol sistemleri istenilen hedefe ulaşmak için yol planlaması yaparlar.

Gelelim tarihçesine, deneyler en az 1920’lerden beri araba otomasyonu üzerinde yapılmıştır. Hayata geçirme denemeleri 1950’lerde gerçekleşti ve o zamandan beri devam etmiştir. İlk kendine yeterli  sürücüsüz  arabalar Carnegie Mellon Üniversitesi’nin Navlab araçı  1980’lerde ortaya çıktı.

1984 yılında proje ve Mercedes-Benz ve Bundeswehr Üniversitesi Münih’in EUREKA Prometheus Projesi üzerine çalıştılar ve hayata geçirdiler.

1987 yılında günümüze kadar sayısız büyük şirket ve araştırma kuruluşları Mercedes-Benz, General Motors, Continental Automotive Systems, IAV, Autoliv Inc., Bosch, Nissan, Renault, Toyota, Audi, Volvo, Tesla Motors, Peugeot olmak üzere sürücüsüz araçlar üzerine çalışma yapmış ve her biri farklı prototipler ortaya koymuştur.

2013 temmuzda Parma Üniversitesi, Oxford Üniversitesi ve Google’dan AKKA Teknolojileri, Vislab’ la birlikte Vislab BRAiVE  çıkardı ve bu araç genel trafiğe açık bir karma trafik yolu üzerinde test edildi.

2015 yılında Amerika da seçilen  4 eyalet halka açık yollarda tamamen sürücüsüz araçların test için izin verildi .

Günümüze  markaların dikkat çeken konsept otonom araçlarından bazıları :


Tesla Model S 

Tesla’nın 7.0 yazılım sürümü Ekim 2015 14 uygulayarak otonom araçlar içerisine girmiştir.


Google Self Driving Car


Audi rs7 self driving car bu araçla audi pistte sürücüsüz araçla hız rekorunu kırdı.

Kaynak: www.muhendisbeyinler.net

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright , Her hakkı saklidır. firmaburda.com | 2019

Iyzico