Blog

19 Nisan 2024 0 Yorumlar

Bir değerimiz

Türkiye’nin teknoloji sektöründe önemli bir satış gerçekleşiyor. Alman teknoloji devi Adesso, Türk şirketi Arteno’yu tamamen satın alıyor. Bu satış, Türkiye’den pek çok şirketin Almanlar tarafından satın alınması trendinde dikkat çekiyor. Almanya, Türkiye’ye yapılan yatırımların önde gelen ülkelerinden biri konumunda.

 

2002’den bu yana Alman şirketleri, Türkiye’ye 11,5 milyar dolarlık bir yatırım yapmış durumda.Bu rakam 2022’de 697 milyon dolara ulaşmış. Alman şirketlerinin Türkiye’de 8 binden fazla şirketi bulunuyor. Alman şirketlerinin Türkiye’deki faaliyetleri, lojistikten ağır sanayiye kadar geniş bir yelpazede yer alıyor. Son örnek ise Adesso’nun Türk şirketi Arteno’yu satın alması oldu. Adesso, 15 ülkede faaliyet gösteren ve yaklaşık 10 bin çalışana sahip bir şirket.

Adesso’nun hisseleri Frankfurt Borsası’nda işlem görüyor ve Almanya’nın en büyük 25 BT danışmanlık ve sistem entegrasyon şirketi arasında 6. sırada yer alıyor. Adesso’nun Türkiye’deki iş birlikleri arasında Akbank, Allianz, Borusan, Bosch, Commerzbank, DeFacto, Garanti BBVA, Koç Holding, ING, Kuveyt Türk, Mercedes-Benz, TRT, İş Bankası, VakıfBank gibi büyük şirketler bulunuyor.

 

 

 

Adesso’nun 2022 yılındaki cirosu 18.4 milyon euroya ulaşmış ve yüzde 40 büyümüştür. Adesso’nun satın aldığı Türk şirketi Arteno ise 2014 yılında kurulmuştur. Türk şirketlerini satın alma trendi devam ediyor. Dünyanın en büyük lojistik şirketlerinden DHL Group’un Türk kargo şirketi MNG Kargo’yu satın alması, bu trendin önemli örneklerinden biri.Ayrıca, bilişim hizmet sağlayıcısı Nagarro SE ve sanayi devi Sartorius’un Türk şirketlerini satın alması da dikkat çekici gelişmeler arasında yer alıyor. Alman şirketlerinin Türkiye’ye yönelik yatırımları, ülkenin ekonomik büyümesine önemli katkılar sağlıyor ve iş birliği imkanlarını artırıyor.

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Send this to a friend