Tanım

İki tekerlek ve gücün birleşmesiyle oluşan motosikletler bugün birçok kişi tarafından ulaşım, seyahat ve hobi amaçlı tercih edilmektedir. Motosikletler birçok farklı model ve markada bulunur. Ayrıca motosikletlerde farklı güçte motorlar farklı kullanım alanları için ön plana çıkar. Ancak kimi zaman kaza, kullanıcı hatası ve bakım yapılmaması nedeniyle motosikletlerde arızalar meydana gelir. Arıza durumunda birçok kişi tamir hizmeti arayışına girer. Eğer siz de motorsikletinizi tamir ettirmek istiyorsanız birçok firma ve teknik servisin buluştuğu nokta olan sitemizden ilan açabilir, teklifleri değerlendirebilir ve uygun maliyetlerle hizmet alabilirsiniz.

Motosiklet tamiri ücretleri ise motosikletin marka ve modeline, motor gücüne, aksamlarına, göre değişiklik göstermekle beraber ortalama olarak 60 TL ile 300 TL arasında değişiklik gösterebilir.

Motor Arızaları

motosiklet motor arızaları birçok şekilde kendini belli ettirebilir. Motordan farklı sesler gelmesi veya çalışırken istop etmesi motor arıza belirtilerindendir. Bu durumda piston pimleri aşınmışsa değiştirilir. Debriyaj sistemi kontrol edilir. Rulmanlar zarar görmüş ise değiştirilir. Ayrıca motor içerisinde herhangi bir bağlantı elemanında kırıklar meydana gelmiş olabilir. Motor arızıları tamiri fiyatları 60 TL ile 700 TL arasında değişebilir. Belirtilen ücretler tahminidir ve hizmeti alan kişi tarafından anlaşılarak belirlenir.

Motosiklette Titreşim

Arıza türlerinden biri de motosiklette meydana gelen olağan dışı titreşimlerdir. Bu sorunun çözümünde verilen hizmet ise lastik ve jantlarda sorun varsa onarılır. Balans ayarı yapılır. Şase kırık olabilir, tamir edilir veya değiştirilir. Hizmeti ortalama ücreti ise 60 TL ile 300 TL arasında değişiklik gösterebilir.

Fren arızaları

Fren arızaları çok ciddidir ve zaman kaybetmeden sorunun giderilmesi gerekir. Fren arızalarında balatalar kontrol edilir. Bir sorun varsa düzeltilir. Hidrolik fren sıvısı seviyesi kontrol edilir. Sıvı azalması var ise bakımı yapılır. Bu hizmetin ortalama maliyeti ise 100 TL ile 300 TL arasında değişebilir.

Diğer Arıza Türleri

Motosikletler oldukça komplike yapıda araçlardır. Birçok sorun meydana gelebilir. Özellikle sürat motorları veya uzun yol motorlarında sık problemler yaşanabilir. Öte yandan şehir içi kullanımına uygun motosikletler hor kullanılmaları, herhangi bir kaza veya düşme ile arızalanabilir. Bu hizmetlerde, hava filtreleri değiştirilir, akü bağlantıları kontrol edilir, bujiler temizlenir ve motorun yağ kontrolleri yapılır. Ayrıca far, ayna, lastik ve jant değişim işlemleri de yapılır. Ortalama maliyet ise 60 TL ile 500 TL arasında değişebilir.

Motosiklet Tamiri Hizmet Maliyetini Belirleyen Genel Unsurlar

Motosikletin Türü ve Markası

Motosikletin markası ve türü maliyetlere en çok etki eden unsurlardan biridir. Zira birçok farklı motosiklet çeşidi vardır ve hepsi ayrı bir amaç için dizayn edilirler. Bu nedenle kullanılan sistemler farklı olacaktır. Şehir içinde kullanıma uygun motor parçaları kolay bulunabilir ve ikameleri çok olabilir. Ancak güçlü motorlarda kullanılan parçalar, motor, balans, balata sistemleri farklı olacaktır. Bu durum maliyetleri etkileyecektir.

Motorun gücü

Motor arızalarında motorun kaç cc olduğu önem arz eder. Güçlü motosikletlerde güçlü motorlar farklı ve sık bakım işlemleri veya tamir işlemleri gerektirebilir. Sürat motosikletlerinde motor arızaları gidermek için farklı yöntemler gerekebilir. Bu durum maliyetleri etkileyecektir.

İşçilik

Motosiklet arızalarında işçilik çok önemlidir. Motorun markası ve modeli ne olursa olsun güvenlik söz konusu olduğu için tamir işlemlerinin titizlikle yapılması gerekmektedir. Bu nedenle teknik servisler işinin ehli uzmanlar ile çalışmayı yeğlerler. Bu nedenle motosiklet tamiri usta ücretleri maliyetlere etki edecektir.

Parçaların Orijinalliği

motosikletlerde değişen far, ayna, lastik, motor parçaları gibi arıza görmüş her parça orijinalliği nedeniyle maliyete etki edecektir. Zira arızalanan motosikletten eski verimin alınabilmesi ve güvenliğin sağlanabilmesi için parçaların orijinalliği önemlidir.

Motosiklet Tamiri Hizmeti Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Hızlı ulaşım araçlarından olan motosikletler kaza, düşme ve hatalı kullanım nedenleriyle arızalanmakta ve tecrübeli bir teknik servis hizmeti istemektedir.

• Motosiklet tamirinde marka ne olursa olsun mutlaka işinin ehli bir teknik servisten hizmet alınmalıdır. Çünkü güvenlik her şeyden önemlidir.

• Kullanıcıların teknik servis hakkında yaptıkları yorumları dikkate almanız teknik servis seçiminizde önemli rol oynayabilir.

• Motosiklet tamirinde arızanın nereden kaynaklandığı ve ne gibi sorunların yaşandığının belirtilmesi hizmeti süresi ve teknik servis açısından artı bir hamle olabilir.

• Tamir işlemlerinde özellikle motor parçaları titizlikle tamir edilmeli ve değiştirilen parçalar orijinal olmalıdır.

• Motosiklet tamirinden sonra gerekli güvenlik önlemleri alınarak kısa bir sürüş yapılmalı ve hizmetin kalitesi kontrol edilmelidir.

Bugün
Kapalı
09:00 - 19:00

Pazartesi
09:00 - 19:00
Salı
09:00 - 19:00
Çarşamba
09:00 - 19:00
Perşembe
09:00 - 19:00
Cuma
09:00 - 19:00
Cumartesi
09:00 - 19:00
Pazar
12:00 - 17:30

İnceleme ve Puan Ekle

İlk yorum yapan siz olun “Kaya Motor – Kocaeli Motosiklet”

Kalite
Konum
Zaman
Hizmet
Fiyat